ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Biała szatka do chrztu świętego i gromnica

Biała szatka do Chrztu Świętego i świeca chrzcielna (gromnica) to symboliczne przedmioty, które są potrzebne podczas chrzcin. Sakrament Chrztu Świętego to bardzo ważny moment w życiu rodziców i ich nowonarodzonego dziecka. Zazwyczaj rodzice pragnący wychować swoje pociechy w wierze katolickiej decydują się na chrzciny w ciągu pierwszych kilku miesięcy po narodzinach dziecka. W tym celu udają się do świątyni wraz z wybranymi odpowiednimi Rodzicami Chrzestnymi – Matką Chrzestną oraz Ojcem Chrzestnym.

To właśnie do tej czwórki dorosłych należy to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie, jakim jest wychować owe dziecko w wierze, którą wyznają. Dzień Chrztu Świętego jest wielkim świętem dla rodziny i bliskich, a Sakrament obchodzi się bardzo uroczyście, o czym świadczą często długie i staranne przygotowania.

Chrzest Święty to sakrament, podczas którego dziecko (czasami również dorosły) zostaje włączone do wspólnoty Świętego Kościoła, który założył sam Jezus Chrystus. To pierwszy sakrament, jakie przyjmuje owe dziecko, a zarazem niezwykle ważny, ponieważ otwiera go na życie wieczne oraz daje możliwość korzystać z kolejnych Sakramentów Świętych. Podczas Chrztu Św. dziecko zostaje oczyszczone z grzechu pierworodnego, uzyskując nową tożsamość Dziecka Bożego. Symbolem tego nowego, czystego życia jest owa biel, znak niewinności, światła i życia.

Symbolem przyjęcia Chrztu Świętego jest zatem biała szatka nakładana na dziecko przez Matkę Chrzestną. Podczas nakładania szatki ksiądz wypowiada słowa: “Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne“. Tym gestem Matka Chrzestna zobowiązuje się do pomocy rodzicom w dbaniu o dobre życie duchowe dziecka w zgodzie z Ewangelią.

Dziś można spotkać wiele rodzajów szatek. Wciąż jednak największym powodzeniem (zgodnie z ich symboliką) cieszą się szatki szyte z naturalnych, białych tkanin. Wspaniałą pamiątką są ręcznie haftowane szatki na Chrzest Święty, które upamiętniają datę chrzcin oraz nadane dziecku imię (lub imiona).
Modne stały się ostatnio proste w formie kwadratowe szatki na chrzest z wyszywanymi kwiatami i metryczką – czyli imieniem dziecka oraz datą przyjęcia Chrztu.
Matki Chrzestne coraz częściej decydują się na zamówienie takiej personalizowanej szatki, robionej ręcznie na zamówienie, jako pamiątki na całe życie.

Szatki mogą być wykończone ozdobną koronką, z białym lub kolorowym haftem. Wzory haftów są przeróżne, od całkiem prostych napisów, aż do szatek pełnych haftowanych kwiatów lub wizerunkiem Matki Boskiej, Jezusa, aniołów, krzyża, czy gołębia. Z pewnością każdy, kto otrzyma taką ręcznie haftowaną szatkę, będzie miał niepowtarzalną pamiątkę Chrztu.

Świeca chrzcielna, czyli gromnica to kolejny symbol tego sakramentu. Ojciec Chrzestny odpala ją od Paschału, a ksiądz wypowiada słowa: “Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie.”
Ogień jest symbolem wiary, odrodzenia oraz obecności Jezusa Zmartwychwstałego, który daje nam życie wieczne. Zapalona świeca ma przypominać rodzicom i Chrzestnym o ich zadaniu i konieczności czuwania nad dzieckiem, a także jest wskazówką na drodze do Nieba.

Świecę dziecko otrzymuje podczas Chrztu Świętego, a później zapala ją w różnych momentach przez całe życie. Niesie ją do Pierwszej Komunii Świętej, może przy niej modlić się w ważnych chwilach, a także co roku podczas Triduum Paschalnego.
Większość rodziców wybiera święcę z białego wosku, czasami zdobioną delikatnymi naklejkami. Bywają także piękne, naturalne świece z wosku pszczelego, które zachwycają zapachem, choć ich naturalnie żółty kolor nie zawsze przypada do gustu. Gromnicę można ozdobić tzw. profitką, czyli okapnikiem do wosku. Ma ona na celu zatrzymać spływający, gorący wosk i ochronić dłoń przed poparzeniem. Profitki mogą także być piękne, a nawet stanowić komplet razem z białą szatką. Takie ręcznie haftowane profitki to również nietuzinkowe prezenty na Chrzest Św.

Szukasz pomysłu na prezent z okazji Chrztu Świętego?
Ręcznie haftowany tamborek z metryczką z pewnością będzie wspaniałą pamiątką tego ważnego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *