ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Jak zacząć haftować? Co jest potrzebne do haftowania? Skąd się uczyć?

Zastanawiałaś się może, jak to jest, że z pomocą haftu można zrobić takie piękne ozdoby do domu, nadać nowe życie ubraniom czy po prostu dać upust swojej kreatywności?

Pewnie widziałaś już różne haftowane ubrania, dekoracyjne tekstylia do domu, czy piękne i bardzo modne ostatnio tamborki z haftem na ścianę. Wszystko to wygląda bajecznie, a do tego można to wykonać własnoręcznie. Tylko właśnie – jak?

Jak zacząć haftować?

To często zadawane pytanie, a odpowiedź jest dość prosta. Trzeba znaleźć odpowiednie materiały i narzędzia, przygotować sobie jakiś wzór i zacząć!
Tak, wiem, łatwo mówić, kiedy ma się już kilka lat doświadczenia. Ale tak naprawdę nie nauczysz się od samego oglądania i podziwiania prac innych.

Haft nie należy do trudnych dziedzin rękodzieła, ani do wymagających jeśli chodzi o przestrzeń (specjalistyczną pracownię), narzędzia (nawet zwykła igła do szycia się nada), czy materiały (można zacząć naprawdę za darmo). Trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, trochę wolnego czasu i zapewnić sobie dobre oświetlenie, najlepiej naturalne.

Na początku pomyśl, poszukaj pomysłu, ale nie spędzaj godziny na Pitereście w poszukiwaniu, bo całą energię stracisz na oglądanie pięknych prac innych, zamiast na tworzenie swojej. Daj sobie około 5 minut na szukanie inspiracji – na początek najlepiej prostym, konturowy wzór lub coś, co nie ma zbyt wielu elementów ani wielkiego rozmiaru.
Następnie przygotuj tkaninę (najlepiej bawełnę lub len – może to być stara koszula, ręcznik kuchenny czy jakaś pościelowa tkanina). Unikaj dzianin oraz elastycznych materiałów.
Przygotuj także igłę i mulinę (haft muliną to najlepsze rozwiązanie, a motek muliny np. polskiej marki Ariadna możesz kupić już za ok 2-3 złote w pasmanterii). I nie szalej na początku z ilością kolorów, choć wiem, że wybór kusi i trudno się opanować. Uwierz mi, to nie mija z czasem i potem okazuje się, że jedno pudełko na muliny to zdecydowanie za mało. Tak na poważnie, kup sobie jeden, dwa kolory na start, potem będziesz dobierać nowe odcienie do kolejnych realizacji. Na pierwsze próby nie trzeba więcej.

Narysuj wzór na tkaninie (możesz to zrobić ołówkiem lub zmywalnym długopisem, albo profesjonalnym pisakiem do tkanin, lecz na początku skorzystaj z tego, co masz, unikniesz dodatkowych wydatków lub złych wyborów). Na początek na prawdę polecam te minimalistyczne wzory konturowe, takie „line art” lub proste wzory kwiatowe, z małą ilością różnorodnych ściegów.
Darmowe wzory do nauki haftu znajdziesz na mojej stronie – możesz je pobrać, wydrukować na domowej drukarce i od razu zacząć haft bez zbędnego przeszukiwania Internetu.
Wzory do nauki haftowania znajdziesz pod tym linkiem: DARMOWE WZORY DO NAUKI HAFTU

Skąd uczyć się haftowania?

Nadszedł czas na haftowanie. Możesz skorzystać z poradników video na YouTube, to super metoda do na naukę. Alternatywą dla filmów są E-booki lub książki, a nawet kursy!

Ja polecam jeszcze coś, co jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem na początek – zestaw startowy do haftowania! W estetycznie zapakowanym pudełku otrzymujesz wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć przygodę z haftem ręcznym:
– tamborek bardzo dobrej jakości z drewna bukowego (starczy na wiele lat)
– igły do haftu ręcznego
– dobre muliny polskiej marki Ariadna (pełne motki po 8 metrów)
– tkaninę naturalną bawełnianą
– długopis do przenoszenia wzorów (który znika pod wpływem ciepła, nie musisz prać haftu, wystarczy ogrzać go suszarką lub żelazkiem)
– obcinaczki do nici
oraz przede wszystkim świetne materiały edukacyjne do nauki haftu ręcznego!

Pokażę Ci mój najnowszy zestaw startowy „Rozkwitanie„, w którym znajdziesz to wszystko, a do tego video tutorial, na którym pokazuję jak wykonać wszystkie potrzebne ściegi oraz jak przygotować tamborek i jak go później oprawić, by mógł stać się obrazkiem na ścianę.

video kurs dla początkujących haft ręczny zestaw startowy

Możesz zobaczyć opinie moich kursantek oraz zdjęcia, jakie nadesłały – ich pierwsze hafty są świetne, nie wyglądają zupełnie na pierwsze spotkania z tamborkiem. To znaczy, że naprawdę warto skorzystać i pójść w ich ślady. Moje zestawy przygotowuję ze starannością oraz doświadczeniem. Wybrałam i skompletowałam sprawdzone narzędzia oraz materiały, specjalnie zaprojektowałam wzór (otrzymasz PDF z kilkoma wzorami do druku oraz dodatkowymi informacjami), a wszystko to z myślą o osobach, które nigdy nie miały okazji spróbować haftu ręcznego. Nie musisz obawiać się, że na własną rękę zamówisz różne rzeczy, a potem okaże się, że tamborek jest słabej jakości, ma drzazgi, igły coś tępe, a mulina farbuje nawet palce… Zamawiając mój zestaw startowy masz pewność, że to dobry wybór na start.

Nie czekaj – zamów zestaw dla siebie i zacznij naukę ze sprawdzonymi narzędziami.

ZESTAW STARTOWY do haftowania haftu ręcznego dla poczatkujacych muliny tamborek kurs