Dzięki wydawnictwu Publicat na polskim rynku w czerwcu pojawiła się nowa pozycja dla fanów rękodzieła. „Nowoczesny haft dla absolutnie początkujących” stworzyła w oryginale Celeste Johnson, którą można znaleźć jako @LemonMadeShop . Dzięki uprzejmości wydawnictwa otrzymałam swój egzemplarz wraz z premierą i mogę dziś podzielić się z Wami swoją opinią na temat tej książki.
Ten poradnik jest dedykowany dla osób prawdziwie początkujących, jak zresztą sama nazwa wskazuje. Będzie zatem dobrym wyborem dla osób, które nigdy nie miały możliwości własnoręcznie spróbować haftowania. Pokuszę się o zdanie, że nada się również dla tych, którzy co nieco próbowali swoich sił w hafcie, jednak jeszcze nie do końca wiedzą o co w tym wszystkim chodzi, albo szukają pomysłów na wzory.
Cała książka jest wydana w sposób bardzo estetyczny, co dla mnie, jako duszy artystycznej i wrażliwej na doznania wzorkowe, jest wielką zaletą. Przejrzyście skomponowany układ tekstu oraz dobrej jakości zdjęć w całości utrzymane w jednolitym charakterze, pełnym botanicznych elementów i pastelowych, radosnych odcieni cieszą wymagające oczy. Brawa naprawdę przyjemną oprawę graficzną.
Spis treści przestawia poszczególne rozdziały książki, która podzielona została na trzy główne części.
- Początek, zawierający powitanie, krótki wywiad z autorką (co jest ciekawym zabiegiem, przybliżającym postać artystki, która stoi za tym wszystkim) oraz wstęp do pracy z igłą i nitką – „Pierwsze kroki”. Tutaj właśnie opisane zostały potrzebne materiały, narzędzia oraz wskazówki jak przenosić wzór na materiał, czy jak zakończyć gotowy haft w tamborku oraz podstawowe ściegi.
- „Projekty” to najobszerniejsza część książki, która prowadzi nas po kolei przez 12 różnych prostych nowoczesnych projektów hafciarskich, z instrukcją ich wykonania. Okraszone sporą ilością zdjęć projekty z pewnością będą dobrym sposobem na stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie. Zaskoczyło mnie, że każdy z tuzina projektów ma na zakończenie stronę z dziennikiem hafciarskim, czyli nic innego, jak stronę na sporządzenie własnych notatek. Dzięki temu poradnik może stać się prawdziwie osobistym pamiętnikiem dla początków swojego nowego hobby.
- W „Dodatku” znajdziemy króciutką, bardzo pobieżną teorię kolorów (o tym można by napisać kolejny, osobny spory rozdział), rysunki wzorów użytych w projektach, a także bibliotekę ściegów, przy której na chwilkę się zatrzymam.
Ściegów hafciarskich jest 15, co uważam, za liczbę całkiem przyzwoitą. Niestety dla osób całkowicie początkujących same ryciny i opis to może być za mało, by takie ściegu wykonać. Wiem to z własnego doświadczenia (kiedy ponad 7 lat temu na własną rękę zaczynałam uczyć się haftu, a w Polsce nie było jeszcze tyle współczesnych materiałów do nauki haftu ręcznego), nie potrafiłam na początku rozgryźć tych wszystkich rycin, co i w jakim miejscu i kolejności należy zrobić. Na szczęście (dla mnie i dla Was) opanowałam to kilka lat temu i podzieliłam się swoją zdobytą wiedzą na swoim kanale na YouTube, gdzie pokazuję w formie krótkich filmów wykonywanie poszczególnych ściegów.
Podsumowując, ta książka to wspaniała pozycja, która z pewnością znajdzie dobre miejsce na jeszcze dość pustej półce działu o hafcie ręcznym w naszym kraju. Jest wydana w bardzo staranny sposób, zaspokoi wiele osób, które nie tylko są spragnione wiedzy, ale także współczesnego designu.
Te wzory, choć skupiają się głównie na motywach roślinnych (które sama używam w prawie każdej pracy), są zupełnie inne niż mój styl. Celeste skupia się na prostych, minimalistycznych kompozycjach i ściegach, przez co jej prace są bardzo współczesne i wyraziste, wręcz graficzne. Autorka starannie wybrała swoje projekty w taki sposób, by rzeczywiście całkowicie początkujący mogli z zapałem zacząć i stworzyć coś małego już po pierwszych kroczkach z igłą i muliną w dłoniach.
Polscy patronaci medialni książki:
@NeedleTwiddle
@Dodziergania
@MichalinaMruczek
Zapraszam na mój profil na Instagramie, gdzie nagrałam krótką rolkę, w której możecie zobaczyć kilka stron z wnętrza książki.