ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa w kościele katolickim to bardzo ważny dzień dla wszystkich wierzących, ponieważ właśnie od tego dnia zaczyna się przeżywanie okresu Wielkiego Postu.
Środa popielcowa inaczej nazywana jest także popielcem, a jej staropolska nazwa to Wstępna Środa.

Dla wierzących jest to szczególny dzień pokuty, w którym obowiązuje post ścisły (wstrzęmięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie spożywania posiłków do trzech, z czego tylko jeden do syta).
Wierni nie są zobowiązani tego dnia do uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas której następuje obrzęd posypania głów popiołem, jednak ta obecność jest zalecana dla rozwoju duchowego.

Sypanie popiołem – to symbol Wielkiego Postu oraz Środy Popielcowej, którym wierni zaczynają swoje przeżywanie kolejnego okresu liturgicznego. Obrzęd posypania głów popiołem następuje podczas Mszy Świętej, w czasie liturgii słowa, po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu.
Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz.

Jaka jest symbolika popiołu?
W Piśmie Świętym popiół jest znakiem żałoby i pokuty. Są to resztki po czymś, co zostało spalone lub przestało istnieć. To także symbol przemijania i marności.
Obrzędy posypania głów popiołem w Środę Popielcową mają na celu nie tyle zasmucać i pogrążać wiernych w strachu, co zmotywować do zadbania o każdą chwilę, jaka nam została – do nawrócenia i wynagradzania za nasze grzechy, by z czystym sercem móc stanąć przed obliczem Boga w godzinie swojej śmierci dla ziemskiego życia.

Z ciekawostek – papież Jan Paweł II ogłaszał ten dzień dniem modlitwy o pokój na świecie.
Warto ofiarować swoją modlitwę w czasie Mszy Świętej oraz Komunię Świętą właśnie w tej intencji.

Ilustracja, którą przygotowałam na ten dzień może być wykorzystywana w celach edukacyjnych, prezentacjach lub do edukacji domowej, nauki religii w domu, przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej (także wczesnej), na użytek niekomercyjny – zgodny z nauczaniem Kościoła Katolickiego.